اخبار

همایش سراسری نقش پدافند غیر عامل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم زمان با تهران و سایر استان ها در استان گیلان برگزار شد.

همایش سراسری نقش پدافند غیر عامل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم زمان با تهران و سایر استان ها در استان گیلان برگزار شد.

به همت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان همایش نقش پدافند غیر عامل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم زمان با تهران و سایر استان ها در استان گیلان برگزار شد.

این همایش با حضور مدیران و کارشناسان پدافند غیر عامل ادارات کل استان ، مدیران شرکت های PAP و ISP و مدیران بخش های خصوصی فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات . در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار گردید

دکتر واعظی در همایش سراسری پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار گردیدگفت: در موضوع پدافند غیر عامل در تمام کشورهایی که حتی از نظر ظاهری، رویکرد های نظامی و امنیتی در آنها مشاهده نمی شود ،مهم است و صیانت از مراکز حیاتی شان را در دستور کار دارند.

وی بر موضوع آینده نگری پدافند غیر عامل با پیشرفت فناوری های نوین تاکید کرد  و افزود: در گذشته نگرش نسبت به پدافند غیر عامل  فیزیکی بود و بیشتر بر آسیب تجهیزات و عدم خدمت رسانی به موقع اشاره می شد.

واعظی ادامه داد: در کنار توسعه، توجه به شاخص های مراقبتی و صیانتی، بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه نباید توسعه فدای پدافند غیر عامل و یا برعکس شود گفت: لازم است کشورها بین این دو ارتباط برقرار کنند.

وی بر به حداقل رساندن تهدیدات و آمادگی نیروی انسانی برای افزایش فرصتهای بومی تاکید کرد و گفت: در کشور ما با توجه به شرایط سیاسی و موضع استقلال طلبانه ای که بعد از انقلاب در طول سی و شش سال حاکم بوده است موضوع امنیت کشور همیشه مد نظر قرار گرفته و این مسئله قابل معامله و کوتاه آمدن نیست.

وی با بیان اینکه مواضع استقلال طلبانه ایران برای امنیت و منافع داخلی همواره دشمنان ما را بیشتر  کرده است گفت: برای استقلال باید هزینه بپردازیم و به همین دلیل است که اعتبار منطقه ای و بین المللی کسب کرده ایم و از نظر سیاسی امنیتی و اقتصادی خودکفا شده ایم.

 واعظی با اشاره به اینکه تامین نیاز های داخلی با توجه به تجهیزات بومی به معنای انزوای  ایران نیست ادامه داد: همواره با کشورهایی که مورد قبول ما هستند؛ همکاری خواهیم داشت.

 وزیر ارتباطات اظهار کرد: تجربه دشمنان ما در طول 36 سال گذشته نشان داده است که اگرآنها  بخواهند با برخوردهای نظامی خسارت زنند، به اهداف خود نمی رسند.

وی توجه به موضوع جنگ نرم را ضروری برشمرد و افزود: جنگ نرم به روشهای مختلف از جمله هالیوود، تاثیرات فرهنگی، تغییر سبک زندگی و نفوذ بر ذهن و فکر جامعه انجام  شده و در صدد است تا در یک دوره طولانی، ملت ها را  به سمت اهداف خود، سوق دهد.

وی توجه به موضوع نفوذ برای کسب اطلاعات را حائز اهمیت خواند و ادامه داد: آن اطلاعاتی که دشمن بتواند از آن در زمان خاص خود استفاده کند تهدید است و آنچه باعث خنثی شدن آنها می شود استفاده از فرصتها است.

واعظی اظهار کرد:  در رده بندی های مختلف پدافند غیر عامل، همواره ICT جزو بخشهای حیاتی تعریف شده است..

وی تصریح کرد:  در شرایط خاص عدم بکار گیری ICT نیز، خود تهدید محسوب می شود و فناوری اطلاعات نیازمند صیانت است تا توسعه پیدا کند،‌پایدار باشد و درعین حال از دسترس مردم و مسئولین خارج نشود.

واعظی ادامه داد: لازم است در خریدهایمان دقت  نظر داشته باشیم  و تا آنجا که می شود از تجهیزات بومی استفاده کنیم و اگر ناچار به استفاده از تجهیزات خارجی  شدیم ، متخصصان ما باید اشراف در بکارگیری آنها را داشته باشند تا سازندگان تجهیزات، نتوانند از اطلاعات کشور استفاده کنند.

وزیر ارتباطات اظهار کرد:‌ ارتباطات گسترده خود ابزاری در خدمت پدافند غیر عامل است و در شرایط خاص می تواند به مدیریت بحران کمک کند.

وی بر افزایش  اقتدارملی تاکید کرد و گفت: نتیجه امنیت و رفاه ملی ، اقتدار ملی است و یکی از مولفه های این اقتدار،  توجه به پدافند غیر عامل است

واعظی تصریح کرد:  موضوع صیانت،‌ حراست و حفاظت از نظر تشکیلات،  فقط به کمیته پدافند و حراست سازمانی مرتبط نیست، بلکه همه مدیران، همکاران در هر نقطه از کشور و با هر مسئولیتی که دارند، اگر خود را در مقابل نظام و ملت مسئول بدانند؛ می توانیم ادعا کنیم که به سمت پدافند غیر عامل غیر قابل نفوذ حرکت کرده ایم. 

 این مراسم باحضور معاونان وزیر ، دکتر جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل، مدیران واعضای کارگروه پدافند IT استانها برگزارشد.

۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۵۴

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید