اخبار

برگزاری جلسه هم‌اندیشی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی جوانان در لاهیجان

برگزاری جلسه هم‌اندیشی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی جوانان در لاهیجان
اولین جلسه هم‌اندیشی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی جوانان در حوزه ICT با حضور فرزاد توکلی در فرمانداری لاهیجان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان، این جلسه با حضور فرماندار شهرستان لاهیجان، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیریت فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان با هدف هم‌اندیشی و بیان دغدغه‌های پیش روی جوانان در حوزه فناوری اطلاعات، کسب‌وکارهای اینترنتی و تجارت الکترونیک در محل فرمانداری لاهیجان برگزار گردید.

فرزاد توکلی ضمن تشریح وضعیت استان و به خصوص شهرستان لاهیجان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف، با ذکر این موارد که مشکلات امروز ناشی از چندین ساله اخیر نیست عنوان کرد: خوشبختانه با همه مشکلاتی که وجود دارد، استان گیلان در زمینه فناوری اطلاعات از وضعیت خوبی برخوردار بوده به‌طوری‌که لاهیجان در برخی از این شاخص‌ها در رتبه مناسبی در استان هست.

مدیرکل ICT استان به حجم بازار جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره و افزود: سهم بخش فاوا از اقتصاد جهانی در سال 2015 (3500 میلیارد یورو) بوده و پیش‌بینی می‌شود که این عدد تا سال 2020 به (5000 میلیارد یورو) برسد و ما با دارا بودن یک درصد از جمعیت جهان باید به نحوی برنامه‌ریزی نماییم تا حداقل یک درصد از این بازار را در اختیار خود بگیریم.

توکلی هدف اصلی توسعه کسب‌وکارهای جدید را شکوفایی اقتصاد استان دانست و افزود: با توجه به وجود 8 هزار فارغ‌التحصیل و متخصص در رشته‌های مرتبط با حوزه ICT در استان و با بهره‌گیری از زیرساخت‌های موجود در این حوزه و همچنین فکر و ایده‌های مناسب می‌توان شاهد پویایی اقتصاد، کارآفرینی، ایجاد اشتغال، رشد سرمایه و توسعه استان بود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به وضعیت مناسب حوزه ارتباطی شهرستان لاهیجان اشاره و افزود: لاهیجان با ضریب نفوذ 48.82 درصدی تلفن ثابت کل در رتبه دوم استان، ضریب نفوذ 139 درصدی مشترکین تلفن همراه در رتبه سوم استان، ضریب نفوذ 72.76 درصدی مشترکین تلفن همراه (اپراتور اول) رتبه دوم، ضریب نفوذ 63.67 درصدی مشترکین تلفن همراه (ایرانسل) رتبه سوم و ضریب نفوذ 68 درصدی اینترنت ADSL برحسب خانوار رتبه سوم را در استان دارا بوده و در مجموع این شهرستان در حوزه ارتباطی در شرایط خوبی قرار دارد.

وی در ادامه در خصوص تولید و رونق محتوی‌های اینترنتی اثرگذار مواردی را ارائه و افزود: جوانان استان باید با تولید محتوی بازی‌های رایانه‌ای، تولید محتوی اعم از فیلم‌ها و انیمیشن‌ها، فعال و  اثرگذار بوده و از درآمد قابل توجه این حوزه سهم خود را کسب نمایید.

مدیرکل ICT گیلان بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی با تمرکز بر حوزه بوم گردی و توسعه بازار این صنعت را اقدامی برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار برشمردند و خواستار اهتمام جدی برای ایجاد پلتفرمی جامع متناسب با نیاز جامعه و ذینفعان این صنعت برشمردند.

توکلی در ادامه گفت: در فضای کنونی فناوری اطلاعات ما مشکل کمبود ایده نداریم بلکه مشکل ما مدیریت و اجرایی شدن این ایده‌ها است اما با این وجود ما با تمام توان پشت تصمیمات و نوآوری‌های جوانان خواهیم بود.

توکلی خطاب به حاضرین در جلسه گفت: این اداره کل آمادگی هرگونه همکاری و حمایت را با جدیت و اراده کامل نسبت به ایده‌های جوانان به‌صورت اجرایی با تمامی دستگاه‌ها و دانشگاه‌های استان دارد.

وی همچنین افزود: استان گیلان سودآوری بسیار خوبی در بخش فناوری اطلاعات دارد اما متاسفانه سهم قابل ملاحظه‌ای از این سودآوری به خود استان باز نمی‌گردد و در بخش‌های دیگری هزینه می‌شود.

فرزاد توکلی در ادامه افزود: با عنایت به تاکید و هدف‌گذاری استاندار محترم در جلسه کمیته ارتباطات در خصوص برنامه‌ریزی مناسب برای استقرار شهر هوشمند در 4 شهر (رشت، لاهیجان، انزلی و آستارا)، از اقدامات شهرداری لاهیجان در خصوص فراخوان سرمایه‌گذار برای ایجاد شهر هوشمند تقدیر نمود.

وی  با اعلام این موضوع که الگوواره شهر هوشمند صرفاً زیرساخت و فناوری نیست، افزود: گرچه بستر اولیه شهر هوشمندICT بوده، ولی مشارکت آحاد جامعه را طلب می‌نماید و باید از توانمندی‌های فعالین این حوزه، نخبگان و دانشگاهیان در این مهم استفاده نمود و با تشکیل کارگروهی تخصصی با همکاری شهرداری و نظارت فرمانداری برای رسیدن به شهر هوشمند قدم برداشت.

توکلی در پایان افزود: شهر هوشمند تنها یک پدیده شهری (شهرداری) نیست؛ یک شهر هوشمند نه‌تنها یک مفهوم فناوری، بلکه یک توسعه اجتماعی - اقتصادی است؛ فناوری به‌وضوح یک شرط ضروری برای یک شهر هوشمند است. اما درک شهروندان از این مفهوم درباره توسعه شهری برای کیفیت بهتر زندگی است.

۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱
روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان |
تعداد بازدید : ۶۶

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید