پرش به محتوای اصلی

استان پهناور گیلان با مساحت 14 هزار و 700 کیلومتر مربع ، حدود 9/0 درصد از مساحت کل کشور را در برگرفته است .

این استان شمالی کشور با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 480هزار و 874 نفر جمعیت ، از شمال به دریای خزر از شرق به مازندران از جنوب استان زنجان و قزوین و از غرب به استان اردبیل متصل است .

نام گیلان از کلمه گیل گرفته شده و به معنای سرزمین گیل است که از آن در اوستا به نام ” وارنا ” نام برده میشود .بعد ها “ وارنا ” به “ وارنیک ” و به مرور به گیلان تبدیل شده است .

گیلان مرکز باستانی اقوام و تیره های مختلفی بوده است که معروفترین آنها دوقوم گیل و دیلم بودند .

به طورکلی،گیلان ازسه ناحیه جغرافیایی جلگه ای ، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده است و به همین دلیل نیز در هر فصلی ، از تنوع آب و هوایی مطلوبی برخوردار است .

 این استان شمالی کشور ، به خاطر بارش بارانها و شبنم های شبانه خویش و با طبیعتی سرسبز و دریای نیلگون خزر ، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است .

وجود رشته کوه البرز و جنگلهای انبوه و بکر به مساحت 535 هزار هکتار در کنار آبهای نیلگون خزر به طول 270 کیلومتر از آستارا تا چابکسر ، سبب شده که گردشگران داخلی و خارجی شیفته این استان شوند.

گیلان به خاطر قدمت باستانی خویش و از طرفی به علت قرار گرفتن در منطقه ای استراتژیک دارای جاذبه های گوناگون سیاحتی ، زیارتی ، فرهنگی وتاریخی است . برنج ، چای ، توتون ، ابریشم ، زیتون ، بادام زمینی و خاویار از محصولات عمده این استان است . در کنار این محصولات مردم گیلان به تولید صنایع دستی از جنس چوب ، حصیر ، بامبو ، مروارید ، ابریشم ، سفال و چرم می پردازند .

گیلان به مرکزیت رشت دارای 16 شهرستان ، 45 شهر ، 4 بخش ، 106 دهستان و 2892 آبادی است . شهرستانهای استان گیلان عبارتند از : رشت ، بندر آستارا ، بندر انزلی ، لاهیجان ، رودسر ، تالش ، رضوانشهر ، رودبار ، سیاهکل ، شفت ، صومعه سرا ، فومن ، لنگرود ، املش ، آستانه اشرفیه و ماسال

  رودها و رودخانه ‌ها: بیش از 40 رودخانه در استان گیلان جریان دارد. مهمترین رودخانه‌ گیلان، سفیدرود است که از کوههای چهل چشمه کردستان سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از استان‌های کردستان، زنجان و پس از گذشتن از دره منجیل، دلتاهای وسیعی با شاخه‌های بسیار تشکیل داده و در نزدیکی بندر کیاشهر (65 کیلومتری شمال شرقی رشت) به دریای خزر می‌ریزد.

شعبه ‌های مهم این رود در گیلان عبارتند از:
صیقلان رودبار که از شهر رشت می‌گذرد و حشمت رود و نو رود که آب آنها به مصرف زراعت می‌رسد.
پلرود، کرگانرود، شفارود، دیناچال، ناورود، شمرود و شلمانرود از دیگر رودهای مهم جلگه گیلان می‌باشند.
 
تالاب انزلی

  تالاب انزلی: 

از ویژگی‌های منحصر بفرد اقلیمی استان گیلان وجود تالاب انزلی است که از نظر زیست محیطی، سیاحتی و اقتصادی دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

این تالاب توسط یک کناره شنی باریک از دریای خزر جدا می‌شود و ارتباط آن با دریای خزر از طریق یک آبراهه برقرار است. این تالاب در ضلع جنوبی و غربی شهر بندرانزلی در 32 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 25 دقیقه طول شرقی واقع شده و مساحت آن حدود 100 کیلومتر مربع می‌باشد که از شمال به دریای خزر، از شرق به روستای پیربازار، از غرب به کپورچال و آبکنار و از طرف جنوب به صومعه‌سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‌گردد. از رودخانه‌هایی که به این تالاب وارد می‌شوند می‌توان ماسوله رودخان، قلعه رودخان، پسیخان، پیربازار و شیجان رود را نام برد.

تالاب انزلی، یکی از بزرگترین تالاب‌های دنیا می‌باشد. جزایر متعددی در داخل تالاب موجود است که مهمترین آنها عبارتند از: قلم گوده بزرگ و کوچک، میان پشته و غیره.

این تالاب دارای توان‌های بالقوه متعددی می‌باشد که یکی از آنها ارزش چراگاهی حاشیه تالاب است. در بخش جنوبی تالاب سکونتگاههای روستایی متعددی پراکنده اند که اساس معیشت آنان، کشاورزی مبتنی بر کشت برنج، صیفی جات، توتون و نیز دو فعالیت جنبی صید و شکار و دامداری است. دامداری در این ناحیه که مبتنی بر پرورش گاو و گاومیش می‌باشد، در واقع بهره‌برداری سنتی و غیر منظم از توان چراگاهی حاشیه تالاب است که علاوه بر دامهای روستاهای مجاور، احشام اقصی نقاط گیلان را از قدیم الایام به سوی خود جذب می‌کرد. بطوری که سنت پذیرش دامهای نقاط دور دست گیلان در شش ماهه اول سال، تحت عنوان قرق داری، معروف است.